Egy tojásfarmon, ahol naponta akár több ezer tojás biztonságos begyűjtését, csomagolását és logisztikáját is biztosítani kell, az eszközök és munkaerő biztosítása nagy kihívást jelenthet, és az automatizált megoldások nagyban segíthetik a hatékonyság növelését. Természetesen tudjuk, hogy tojásüzembe sosem fogunk hegesztőrobotot telepíteni, de a hecc kedvéért kipróbáltuk: mit szól egy 60 g-os, törékeny kis tojás a 20 kg teherbírású, negyedtonnás Fanuc Arc Mate 120iC-hez? Persze az ördög itt is a részletekben rejlett, nevezetesen a SoftRobotics mGrip lágy megfogójában.
Pár hónappal ezelőtt egy csirkehúst (szárnyat és csirkecombot) pakoló alkalmazásban már
teszteltünk lágy megfogót. Pakolással, palettázással kapcsolatos megkereséseink és a közelgő ünnepek kapcsán most adódott tesztsorozatunk következő témája: pakoljunk tojást!
A gyorsan összeállított tesztben a tojásokat egy üzemi futószalagot helyettesítő konvejoron juttattuk a "robotcellába". A cél az volt, hogy a szalagon érkező tojásokat a robottal egyesével felvegyük és sérülésmentesen egy papír tojástartóba pakoljuk. Robotkarunk egy hattengelyes Fanuc Arc Mate 120iC volt, 20 kg-os teherbírással, ±0.03mm pontossággal, amit természetesen nem maximális sebességén futtattunk. E robottípus leggyakoribb alkalmazási területe a robotos hegesztés, de programozó gyakornokaink pillanatok alatt megszelidítették a szerkezetet: a teszt során a robot valósággal úgy bánt a "munkadarabokkal", mint a hímestojással.
A teszthez megfogót ezúttal is az egyik piacvezető lágymegfogó-gyártó, az amerikai SoftRobotics biztosított nekünk. Az
mGrip névre keresztelt, konfigurálható megfogó ujjainak száma variálható, így a megfogó hosszban, illetve elrendezésben is könnyen módosítható. A teszt során mi 2 ujjas párhuzamos megfogóként használtuk. A SoftRobotics megfogói egyébként FDA-engedéllyel rendelkező, élelmiszeripari kivitelben is elérhetők - a gyártó maga is rendületlenül
teszteli ezeket a legkülönfélébb élelmiszer- és könnyűipari termékekkel, a nyerstésztától kezdve a banánfürtön át a chipses zacskóig és fogkrémestubusig. Az mGrip működését tekintve egy vezérlő segítségével különböző levegőnyomással különböző méretűre nyitható és zárható megfogó. Kamerás rendszerrel kiegészítve kiválóan alkalmas szortírozási feladatokra.
A teszt során Omron FJ-SCG kamerát használtunk. Ez a kameratípus - mint a legtöbbkamerás alaprendszer is ma már - számos funkcióra használható: pozíció-meghatározás, mérés, alakfelismerés, stb.
Abban a kérdésben a szakemberek közt teljes egyetértés van, hogy a robottechnika fejlődésének kulcsa most a "látó" szenzorika fejlesztésében van. A jövő egyértelműen a mesterséges intelligenciára épülő képfeldolgozás ezen a területen. Erről egyébként az Óbudai Egyetem Bejczy Antal Robotika Központjának vezetőjével, dr. Galambos Péterrel is
beszélgettünk nemrégiben, és az erről készült videót
Adagolástechnika webcastunkban bármikor vissza lehet nézni itt.